Debatten om Europas behov av digital suveränitet intensifieras, och behovet är tydligt.
Molntjänstlösningar är avgörande för att säkerställa trygg lagring av personlig och känslig data.
Den 22 maj samlas EU-kommissionen i Bryssel under initiativet Cloud Agora, där beslutsfattare möts för att diskutera digital självständighet. Svenska Elastx har utsetts till den enda aktören som representerar Sverige som IT-nation.
Starkt USA-beroende – Europa vid ett digitalt vägskäl
Europa står inför ett avgörande vägval. I dagsläget använder 72 procent av europeiska företag, myndigheter och organisationer molntjänster från amerikanska leverantörer – ett tydligt tecken på det djupa beroendet av USA. Detta har väckt stor oro inom EU, där digital suveränitet nu ses som en strategiskt avgörande framtidsfråga.
– Europa befinner sig i ett kritiskt läge där vårt beroende av utländsk teknik – särskilt amerikansk mjukvara och kinesisk hårdvara – har lett till ökad digital sårbarhet och förlorad självständighet. EU beskrivs allt oftare som en “digital koloni”, där centrala samhällsfunktioner kontrolleras av externa aktörer, säger Joakim Öhman, vd och grundare av Elastx.

Joakim Öhman, vd och grundare av Elastx
Cloud Agora – 22 maj i Bryssel
Mot bakgrund av ett försämrat säkerhetsläge i omvärlden har EU-kommissionen intensifierat arbetet med att ta fram gemensamma riktlinjer för digital suveränitet. Syftet är att stötta medlemsländerna i att utveckla hållbara digitala strategier med fokus på säkerhet och självbestämmande.
Ett centralt initiativ är Cloud Agora – ett årligt forum där beslutsfattare och ledande teknikaktörer samlas för att diskutera Europas framtida utmaningar inom datasäkerhet och digital infrastruktur. Att en svensk innovativ aktör bjudits in som enda expert inom molntjänster signalerar ett starkt förtroende för Sveriges roll inom digitalisering och teknisk spetskompetens.
EuroStack – en kraftsamling för Europas tekniska självständighet
Samtidigt växer initiativ som EuroStack fram – ett upprop med över 200 europeiska teknikföretag, däribland omkring 20 svenska aktörer som Elastx, med krav på att offentlig sektor i högre grad prioriterar europeisk teknik.
– Till skillnad från USA och Kina, som länge haft en strategisk satsning på teknologisk dominans, har Europa försummat sin egen teknikindustri. EuroStack är ett viktigt steg mot digital självständighet. Vi vill bygga en infrastruktur som utvecklas och drivs inom EU – från uppkoppling och moln till AI och digitala plattformar. Det handlar om att ge Europas företag och medborgare ökad kontroll och trygghet i en osäker tid, där människor ska kunna lita på att deras data inte riskerar att hamna i händerna på främmande makt, säger Joakim Öhman.
Om Elastx
Elastx är en svensk molnleverantör med huvudkontor i Stockholm. Bolaget grundades 2012 och var först i Sverige med att erbjuda ett lokalt, svenskt molnalternativ – ett tydligt alternativ till amerikanska hyperscalers.