Cyberhoten ökar – företag måste planera för intrång, inte bara försöka stoppa dem

Cyberhoten ökar – företag måste planera för intrång, inte bara försöka stoppa dem

Publicerat av: Redaktionen

Cybersäkerhet har länge handlat om att bygga starka försvar.

Men enligt Martin Jacobsen , Managing Director för Norden på Commvault, räcker det inte längre att bara försöka hålla angripare ute. Företag måste också vara förberedda på vad som händer när någon faktiskt tar sig in.

– Historiskt har säkerhetsarbetet handlat mycket om att bygga murar runt slottet. Men verkligheten visar gång på gång att någon till slut kommer in. Då gäller det att också ha ett försvar på insidan, säger Martin.

Tre decennier i branschen

Martin har arbetat inom IT-branschen i omkring 30 år. I dag leder han Commvaults verksamhet i Norden, som omfattar Sverige, Danmark, Norge, Finland samt Island och Grönland. Teamet i regionen består av cirka 18 personer som arbetar med allt från försäljning och presales till kanalstrategi och go-to-market.

Innan han kom till Commvault arbetade han i tio år på Hewlett Packard Enterprise, där han bland annat var försäljningsdirektör i Danmark.

– Det var där jag verkligen fick mina “vuxna tänder” i branschen, säger han.

Cyberhoten ökar – företag måste planera för intrång, inte bara försöka stoppa dem

Cyberhoten ökar – företag måste planera för intrång, inte bara försöka stoppa dem

Trots sin nuvarande ledarroll beskriver han sig fortfarande främst som säljare i hjärtat.

– För mig handlar försäljning i dag inte om att ringa och fråga om någon vill köpa något. Det handlar om att vara rådgivande och hjälpa kunder att förstå riskerna och vad de behöver göra.

Från backup till affärskritisk säkerhet

Synen på backup har förändrats drastiskt de senaste åren. Tidigare sågs det mest som en försäkring – något man hade men inte ville lägga särskilt mycket tid eller pengar på.

I dag är situationen en annan.

– För sex–sju år sedan började vi se de riktigt stora incidenterna. Ett klassiskt exempel är attacken mot Maersk som slog ut stora delar av deras verksamhet och påverkade hela världens supply chain, säger Martin.

Företaget kunde inte få ut sina fartyg ur hamn eller hantera containrar under en period – med miljardkostnader som följd.

Liknande incidenter har också drabbat andra stora organisationer.

– Det visar hur kritiskt det här är. När systemen ligger nere stannar verksamheten.

Kritisk infrastruktur och samhällsviktiga verksamheter

Commvault arbetar ofta med stora och komplexa organisationer. Många av kunderna finns inom sektorer där driftsäkerhet är avgörande.

– Vi arbetar med banker, myndigheter, försvarsorganisationer och andra verksamheter där IT-systemen är helt centrala för samhället, säger Martin.

Exempel på organisationer där cybersäkerhet och dataskydd är särskilt kritiskt är myndigheter, transportsektorn och skatteförvaltningar.

– När sådana verksamheter drabbas handlar det inte bara om affärskritiska system, utan om samhällskritisk infrastruktur.

Ett nytt sätt att tänka kring cyberhot

Enligt Martin har många företag investerat stora summor i cybersäkerhet, vilket är positivt. Men han menar att arbetet ofta är för ensidigt fokuserat på att stoppa attacker.

– Det är självklart viktigt att försöka förhindra intrång. Men lika viktigt är att ha en plan för hur man snabbt kan återställa verksamheten när något händer.

Just där ligger mycket av Commvaults fokus i dag – att hjälpa organisationer att säkerställa att deras data går att återställa snabbt och säkert efter en attack.

– I slutändan handlar det om resiliens. Hur snabbt kan du komma tillbaka när något går fel?

Relaterade Artiklar

Vi använder cookies och andra identifierare för att förbättra din upplevelse. Detta gör att vi kan säkerställa din åtkomst, analysera ditt besök på vår webbplats. Det hjälper oss att erbjuda dig ett personligt anpassat innehåll och smidig åtkomst till användbar information. Klicka på ”Jag godkänner” för att acceptera vår användning av cookies och andra identifierare eller klicka ”Mer information” för att justera dina val. Jag Godkänner Mer Information >>

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00