GlobalConnect deltar i nordiskt projekt för att utveckla en global arktisk fiberkabel som länkar samman Europa, Asien och USA

GlobalConnect deltar i nordiskt projekt för att utveckla en global arktisk fiberkabel som länkar samman Europa, Asien och USA

Publicerat av: Redaktionen

Ett nordiskt konsortium bestående av fem aktörer utforskar möjligheten att bygga ett av de största digitala infrastrukturprojekten i europeisk historia – en fiberkabel som sträcker sig mellan norra Europa till Östasien och USA via Arktis.

Projektet, som heter Polar Connect, har beviljats 4 miljoner euro från Europeiska kommissionen för att finansiera projektfasen: Polar Connect Steg 1.

Idag passerar 90 procent av all datakommunikation mellan Europa och Asien genom Röda havet, en rutt som alltmer påverkas av geopolitiska utmaningar. Ambitionen med Polar Connect-projektet är att erbjuda en betydligt säkrare och kortare rutt via Arktis, vilket kommer att minska överföringstiden, sänka latensen och förbättra motståndskraften.

Som en del av detta initiativ kommer GlobalConnect att vara en del av ett internationellt konsortium med målet att stärka digital motståndskraft och säkerhet i vår digitaliserade värld.

– Vi är glada att kunna tillkännage vårt deltagande i detta banbrytande nordiska konsortium. På GlobalConnect arbetar vi konstant för att framtidssäkra den digitala infrastrukturen i norra Europa och vidare, och detta projekt representerar ett stort steg framåt. Genom att möjliggöra en snabbare och säkrare digital förbindelse mellan Europa, Asien och USA svarar vi på den ökade globala efterfrågan på hög datakapacitet och robust digital infrastruktur som stärker vårt samhälle, säger Pär Jansson, SVP, GlobalConnect Carrier.

GlobalConnect deltar i nordiskt projekt för att utveckla en global arktisk fiberkabel som länkar samman Europa, Asien och USAGlobalConnects erfarenhet av sjökabelprojekt

GlobalConnect har flera års erfarenhet av att lägga sjökablar i Skandinavien och har nyligen slutfört det största digitala infrastrukturprojektet i Norden på ett decennium – en 2600 km lång fiberkabel från norra Sverige till Berlin, kapabel att transportera all data i Norden.

Ett ambitiöst långsiktigt projekt

Polar Connect Steg 1 startar 2025, med bottenundersökningar av den optimala rutten och andra förberedelser. Den svenska regeringen diskuterar att bygga ett helt nytt isbrytarfartyg, kapabelt att bryta genom fyra meter tjock och outforskad arktisk is. När kabeln ska läggas kommer det nya fartyget och den svenska isbrytaren Oden att användas samtidigt. Kabeln planeras att läggas på cirka 4000 meters djup i Norra ishavet och beräknas vara klar 2030.

De nordiska parterna bakom Polar Connect
  • Vetenskapsrådet via Sunet
  • NORDUnet
  • Polarforskningssekretariatet
  • Danmarks Tekniske Universitet
  • GlobalConnect
Projektet medfinansieras av Europeiska unionen

De åsikter och synpunkter som uttrycks är dock endast författarens och återspeglar inte nödvändigtvis Europeiska unionens eller HaDEA:s (Europeiska genomförandeorganet för hälsa och digitalisering) ståndpunkter. Varken Europeiska unionen eller bidragsmyndigheten kan hållas ansvariga för dem.

 

GlobalConnect är en av de ledande leverantörerna av digital infrastruktur och datakommunikation i Norden och transporterar mer än häften av all datatrafik till och från Norden. GlobalConnect levererar fiberbaserade bredbandstjänster till mer än 830 000 privathushåll och nätverkslösningar till 30 000 B2B-kunder via sitt 235 000 kilometer långa fibernät i Danmark, Norge, Sverige, Tyskland och Finland. GlobalConnect sysselsätter cirka 2 000 personer och hade år 2023 en omsättning på 7,6 miljarder SEK.

Relaterade Artiklar

Vi använder cookies och andra identifierare för att förbättra din upplevelse. Detta gör att vi kan säkerställa din åtkomst, analysera ditt besök på vår webbplats. Det hjälper oss att erbjuda dig ett personligt anpassat innehåll och smidig åtkomst till användbar information. Klicka på ”Jag godkänner” för att acceptera vår användning av cookies och andra identifierare eller klicka ”Mer information” för att justera dina val. Jag Godkänner Mer Information >>

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00