I takt med att det genomförts omfattande infrastruktursatsningar i samtliga nordiska länder, är utsikterna goda för bygg- och entreprenadbranschen.
Men en ny undersökning från IFS visar att många enskilda aktörer inom dessa branscher tampas med en ineffektiv verksamhet, som måste optimeras för att framtiden ska bli lukrativ för dem.
Enligt undersökningen, i vilken beslutsfattare på 100 nordiska bygg- och entreprenadföretag deltagit, uppger nästan hälften att mellan 26 och 50 procent av deras projekt spräcker budget och tidsplaner. Och hälften uppger att mellan 51 och 75 procent av deras projekt blir mindre lönsamma än vad företaget förväntat sig.
För många icke-integrerade affärslösningar
En del av förklaringen till företagens ineffektivitet kan spåras till deras ineffektiva IT-miljöer. Undersökningen visar att företag inom bygg- och entreprenadbranschen i genomsnitt använder nio olika mjukvarusystem, vilket givetvis lätt kan leda till tekniska komplikationer som kan få – och ofta får – förödande konsekvenser för byggprojekten.
Det är tydligt att många av respondenterna har förstått att de måste förnya sina IT-miljöer. 48 procent av respondenterna uppger att de planerar att uppgradera sina IT-system. Och en majoritet att de efterfrågar mer flexibilitet från sina affärssystem – och när det kommer till vilka förbättringar man efterfrågar från sina mjukvaruprodukter är ökad skalbarhet det vanligaste svaret. 63 procent av alla respondenter uppger dessutom att de planerar att uppgradera sina IT-lösningar inom de kommande två åren för att komma till rätta med verksamhetens utmaningar.
Smidighet möjliggör tillväxt
Den vanligaste anledningen till att respondenterna efterfrågar nya affärssystem är att de vill bli smidigare, för att kunna skapa en bredare verksamhet som ska ge högre tillväxt.
Detta går i tydlig linje med respondenternas övergripande kortsiktiga och långsiktiga verksamhetsmål. 32 procent uppger att ökad tillväxt och marknadsvärde är deras viktigaste långsiktiga mål. Samtidigt som 21 procent uppger att det är en omedelbar prioritering för deras verksamhet att mogna digitalt och optimera datahanteringen.
– Många företag inom bygg- och ingenjörsbranschen har en “vänta och se”-attityd när det kommer till IT, då man gärna väntar och ser vilka system övriga aktörer på marknaden använder sig av innan man själv vågar förnya sig, säger Carl-Magnus Adamsson, bygg- och anläggningsexpert på IFS. Då en allt större del av själva byggarbetet kommer att ske utanför byggplatsen framöver, med hjälp av standardiserade digitala processer, är det nödvändigt för många bygg- och entreprenadföretag att överge det här synsättet, och omedelbart börja omorganisera sin IT. Annars riskerar man att konkurreras ut av de företag som varit snabbare. De företag som kommer att genomföra sin IT-omstrukturering på rätt sätt kommer att kunna lägga ökade resurser på nya typer av tjänster, såsom uthyrning, tillsynsarbete och efterhåll. Vilket kan innebära omfattande nya intäkter för dem.
Om IFS
IFS är världens ledande leverantör av industriell AI och mjukvara för företag som tillverkar, underhåller och driver på vår värld. Vår teknik gör det möjligt för företag som tillverkar varor, underhåller komplexa tillgångar och hanterar servicefokuserade verksamheter att frigöra den transformativa kraften i industriell AI för att förbättra produktivitet, effektivitet och hållbarhet.