”Entreprenörskapet i blodet”

”Entreprenörskapet i blodet”

Publicerat av: Redaktionen

[PÅ STAN MED] Christer Eklund har i dagarna varit Country Manager på Lenovo i ett år.

Hans erfarenhet av ledande befattningar sträcker sig däremot betydligt längre tillbaka, nämligen till 1990-talet. I princip i hela hans yrkesliv har han utvecklat sitt ledarskap i olika roller.

Vi träffar honom på Lenovos nybyggda och fräscha kontor vid Järva Krog i Stockholm. Här har han arbetat sedan i januari 2025. Det märks att han snabbt har kommit in i rollen och börjat sätta sin prägel på företagskulturen på huvudkontoret. När han visar oss runt på kontoret blir det många glada tillrop och en del korta samtal med de medarbetare som vi träffar under rundvandringen.

Christer kommer närmast från Ingram Micro där han varit VD.

Pappans kundvård gjorde intryck

Tidigt i vårt samtal kommer vi in på Christers sportintresse för bland annat alpin skidåkning och fotboll. Christer växte upp i Hässelby i västra Stockholm och därför är det inte så konstigt att han under sin fotbollskarriär var klädd i Brommapojkarnas röd och svartrandiga tröja. Han var anfallare och när han lade fotbollsskorna på hyllan spelade han i BP:s lag i Ungdomsallsvenskan.

Christer berättar att hans känsla och intresse för entreprenörskap har han fått med sig från uppväxten. Hans pappa hade en bilhandel vilket gav både honom och hans bror en rejäl insyn i alla olika aspekter av företagande. Han berättar om en gång när hans pappas syn på kundvård gjorde ett intryck som finns kvar i minnet än idag.

”Entreprenörskapet i blodet”

Christer Eklund har i dagarna varit Country Manager på Lenovo i ett år.

”Familjen satt runt middagsbordet en fredagkväll. Plötsligt ringer telefonen och en kund till pappa har fått problem med bilen som han nyligen köpt. När pappa kom tillbaka till middagsbordet sa han att han behövde ge sig iväg för att hjälpa en kund. Det var inget konstigt med det, vi hade lärt oss att om han inte tog hand om sina kunder så skulle bilhandeln helt enkelt få stänga ner ganska snart. Han fick oss att förstå hur viktigt det är med kundvård och att bygga varaktiga relationer, och en viktig del av det är att ta ansvar även när saker krånglar”, berättar Christer.

Efter gymnasiet blev det en militärtjänst som gav Christer ytterligare kunskaper och insikter om såväl sin egen förmåga som sitt ledarskap under stressade omständigheter. Han gjorde nämligen Lumpen som fjälljägare.

Dags att börja i livets skola

Nu var tiden mogen att prova sin vingar på allvar i yrkeslivet. Vi frågar Christer om han hade något speciellt yrke eller karriär som han drömde om som liten?

”Nej, det hade jag inte. Inte någon tydlig dröm om att bli läkare, stridspilot eller något liknande som många barn och unga ofta har. Så här i efterhand kan jag ändå konstatera att pappa sådde några frön runt entreprenörskap och ledarskap”, svarar han.

Efter militärtjänsten läste han marknadsekonomi på Frans Schartaus Handelsinstitut i Stockholm. När han sedan funderade på fortsatta studier dök en möjlighet upp att börja som innesäljare på Esselte och året var 1987. Efter några år på Esselte hade de frön av företagande han hade med sig från barndomshemmet grott och slagit ut. Tillsammans med två kompisar grundar han Office Data 1992.

”Entreprenörskapet i blodet”

Christer Eklund

”Det blev totalt 12 år med Office innan vi sålde bolaget till TopNordic som ganska kort efter blev en del av Atea. Det är definitivt en resa som jag är både stolt över och tacksam för att ha fått vara med om. Jag lärde mig oerhört mycket då och fick även chansen att på allvar omsätta mina tankar om ledarskap från teori till praktik”, berättar Christer.

Efter framgångssagan med Office Data fortsatte hans karriär 2005 på Atea där han var fram till 2020 och innehade flera ledande positioner innan han blev VD på Ingram Micro. Mot bakgrund av den imponerande resan och nu rollen som VD på Lenovo blir det naturligt att vi ber honom att utveckla hur hans syn på ett bra ledarskap ser ut?

”Jag gillar lagidrott och det var nog ingen slump att det blev fotboll för mig när jag var ung. Jag tycker att det är viktigt att se personers olika förmågor. I ett framgångsrikt team bidrar alla med sina kompetenser och sitt unika sätt att vara. Det hade varit både trist och dåligt om alla var och tyckte exakt likadant. Däremot finns det en sak som alla måste förstå och enas runt, det är vad syftet med vårt arbete är. Att alla förstår vad teamet ska uppnå. Alla olika arbetsmoment leder fram till det gemensamma målet och på så sätt är alla delaktiga i resultatet. En bra ledare klarar av att på ett tydligt sätt kommunicera det budskapet till sitt team”, förklarar Christer och fortsätter.

”En annan viktig bit är att skapa förtroende. Att vi litar på varandra oavsett vilken roll vi har i organisationen. Tilliten är lika viktig när det gäller våra kunder. De ska känna att de kan lita på oss även om det är något som krånglar. Det har jag definitivt med mig från pappas syn på sina kunder i bilhandeln”.

Hållbart, på flera sätt

Varför blev han då nyfiken på Lenovo?

”Jag har alltid haft ett gott öga till Lenovo. Det är ett stabilt och pålitligt företag. I Sverige är vi i absoluta toppen bland tillverkarna. Utöver våra PC kan vi även erbjuda våra kunder Smartphones under namnet Motorola som är en del av Lenovos devicer. Vi ligger i absolut framkant när det gäller Datacenter och vår utveckling kring vätskekylda servrar, vilket ytterligare förstärker vår position inom IT”, svarar Christer.

Kan du utveckla dina tankar runt Lenovos hållbarhetsarbete?

”Hållbarhet och cirkulärt tänkande ligger högt upp på vår agenda. Ett exempel på det är att se till att ha kontroll över våra produkters hela tillverkningskedja. Något som underlättas av att tillverkningen till största delen sker i våra egna fabriker runt om i världen. Ett annat exempel på Lenovos hållbarhetstänk är lanseringen av våra vätskekylda servrar som bidrar till en effektivare energianvändning. Lenovo satsar på en robust utformning, där ingenjörskonsten får styra. Vi vill även ligga i framkant när det gäller design och innovation. Produkter som sällan går sönder är en viktig del av vårt hållbarhetsarbete. Det sparar både tid, pengar och miljö i form av bland annat uteblivna returförsändelser och driftstörningar. Dessutom bygger det grunden för våra kunders förtroende för Lenovo”, avslutar en nöjd Christer Eklund.

Privat

Namn:                                          Christer Eklund

Familj:                                          Fru Catarina och fyra barn samt Dvärgpudeln Pluto

Bor:                                               Ekerö

Intressen:                                    Lagsport och hur man bygger framgångsrika team

Golf

Alpin skidåkning

Entreprenörskap

Matlagning

Favoritmat/kök:                        Svag för kött

Favoritfilm/TV-serie: Sportsändningar och dokumentärer

Senast lästa bok:                       Mest poddar kring ämnen som intresserar mig

Nästa resa:                                 ”Hänga med familjen i ett stort hus i Europa”

Antal devices:                            30+

 

 

Relaterade Artiklar

Vi använder cookies och andra identifierare för att förbättra din upplevelse. Detta gör att vi kan säkerställa din åtkomst, analysera ditt besök på vår webbplats. Det hjälper oss att erbjuda dig ett personligt anpassat innehåll och smidig åtkomst till användbar information. Klicka på ”Jag godkänner” för att acceptera vår användning av cookies och andra identifierare eller klicka ”Mer information” för att justera dina val. Jag Godkänner Mer Information >>

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00