iBinder tar nästa steg i sin teknikutveckling och lanserar AI-funktion för ritningshantering

iBinder tar nästa steg i sin teknikutveckling och lanserar AI-funktion för ritningshantering

Publicerat av: Redaktionen

Sedan starten har iBinder haft fokus på att förenkla informationshantering i bygg- och fastighetsprojekt.

Nu lanserar bolaget en ny AI-funktion som automatiserar hanteringen av ritningsinformation.

I många projekt finns all relevant information redan i ritningsfilerna, men den är svår att snabbt ta till vara på. När uppgifter behöver registreras manuellt uppstår lätt fel, extraarbete och avbrott i projekten. Den nya funktionen analyserar uppladdade ritningar automatiskt och gör informationen tillgänglig direkt i arbetsflödet. Det minskar manuella moment och effektiviserar projektorganisationens arbete.

– Vårt fokus är att skapa lösningar som gör informationshantering i byggprojekt enklare, mer tillgänglig och mer effektiv. AI är kraftfull först när den skapar konkret nytta, och det är där vi väljer att använda den. Med den här funktionen minskar vi administrationen och förbättrar kvaliteten i projektinformationen, samtidigt som vi utvecklar AI-stödet med höga krav på IT-säkerhet och kundernas informationshantering.

Monzaide Anzola, VD, iBinder

iBinder tar nästa steg i sin teknikutveckling och lanserar AI-funktion för ritningshantering

Rikard König, Product Manager, iBinder och Monzaide Anzola, VD, iBinder

Teknik som löser konkreta problem

AI-funktionen har utvecklats i nära samarbete med både privata och offentliga fastighetsägare samt i dialog med branschorganisationer. Tillsammans har de inblandade parterna och bolaget identifierat ett moment som länge upplevts som tidskrävande, men samtidigt avgörande för ordning, kontroll och kvalitet i projekten.

– Metadata är information om information. I ett byggprojekt beskriver den vad en ritning innehåller så att den kan hittas och användas utan att först öppnas. Det skapar sökbarhet och överblick, vilket gör att projektgruppen snabbt hittar rätt underlag och fattar rätt beslut. När strukturen följer med in i förvaltningen får fastighetsägaren bättre kontroll, lägre risk vid förändringar och smidigare processer vid exempelvis en transaktion. Att fylla i och kvalitetssäkra metadata är repetitivt och tidskrävande. Det är just den typen av uppgifter vi på iBinder vill lösa med AI, automatisering som höjer datakvaliteten över hela fastighetens livscykel.

Rikard König, Product Manager, iBinder

En del av en större innovationssatsning

Lanseringen är en del av iBinders långsiktiga arbete med att vidareutveckla plattformen med ny teknik med tydlig kundnytta. Genom kontinuerliga förbättringar vill bolaget förstärka sin roll som en innovativ och pålitlig partner för bygg- och fastighetsbranschen.

Funktionen är tillgänglig för kunder från den 18 februari och är första steget i iBinders AI-satsning.

 

Om iBinder Group

iBinder Group erbjuder digitala plattformar för informationshantering inom bygg- och fastighetssektorn. Företaget grundades 2005 och stödjer projektorganisationer och fastighetsägare i att hantera dokumentation och information på ett säkert och effektivt sätt. Koncernen har 130 anställda i Sverige, Norge, Danmark och Finland, över 5 000 kunder och omsätter 300 MSEK.

Relaterade Artiklar

Vi använder cookies och andra identifierare för att förbättra din upplevelse. Detta gör att vi kan säkerställa din åtkomst, analysera ditt besök på vår webbplats. Det hjälper oss att erbjuda dig ett personligt anpassat innehåll och smidig åtkomst till användbar information. Klicka på ”Jag godkänner” för att acceptera vår användning av cookies och andra identifierare eller klicka ”Mer information” för att justera dina val. Jag Godkänner Mer Information >>

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00