Försäljningen för svenska företag sjönk med 3,2 procent under det första halvåret i år, jämfört med motsvarande period förra året.
Under det andra kvartalet minskade försäljningen med 6,8 procent i årstakt.
Försäljningen för norska och danska företag steg under det andra kvartalet i årstakt, medan finska företags försäljning minskade.
Allt enligt Pageros e-faktura-index.
Pageros index för svenska företag baseras på en analys av e-fakturor mellan över 30 000 handelspartner till ett totalt värde av cirka 180 miljarder kronor under det första halvåret och avser fakturor till inhemska och utländska motparter.

Joakim Hahne, regionchef för norra Europa på Pagero
-Försäljningen för svenska och övriga nordiska företag tappade fart i slutet av det andra kvartalet. Vi har även sett att antalet e-fakturor minskade i juni i år jämfört med förra året, säger Joakim Hahne, regionchef för norra Europa på Pagero och fortsätter:
-Riksbankens prognos från förra veckan om fortsatta räntesänkningar, och även förväntan om sänkningar från andra centralbanker, ger dock hopp om stöd för ekonomin.
Som jämförelse minskade Sveriges BNP med 0,8 procent under det andra kvartalet jämfört med det första kvartalet, enligt SCB:s preliminära uppgifter. BNP för hela andra kvartalet 2024 låg i linje med det andra kvartalet 2023.
Försäljningen för svenska företag, jämfört med motsvarande period 2023:
Januari-juni -3,2%
Januari-mars +1,4%
April-juni -6,8%
Försäljningen för företag i övriga Norden i andra kvartalet 2024, jämfört med motsvarande period 2023:
Norge: +14,9%
Finland: -8,6%
Danmark: +1,9%