Säkerhetsföretaget CSG och bostadsbolaget Victoriahem har ingått ett samarbete för att öka tryggheten i bland annat Järvaområdet i nordvästra Stockholm.
Samarbetet innebär att CSG ska trygghetspatrullera och bistå med tjänster som trygghetsjour och fastighetsjour för Victoriahems 5 000 hyresgäster.
– Vi är stolta och glada över samarbetet med Victoriahem. Fastighetsjour i Stockholmsområdet är en relativt ny satsning för oss där Victoriahem blir den första större kunden. Vi ska göra vårt yttersta för att samtliga som bor i Victoriahems fastigheter ska kunna känna sig trygga 365 dagar om året, säger Jens Klevengård, försäljningschef på CSG.
Genom samarbetet kommer en dubbelbemannad trygghetspatrull med specialutbildade trygghetsvärdar att utföra bevakning, trygghetsjour samt fastighetsjour i Victoriahems bostadsområden i Rinkeby, Tensta, Husby, Sollentuna, Märsta samt i Upplands-Bro. Syftet med uppdraget är att Victoriahems 5 000 hyresgäster alltid ska få snabb hjälp när det behövs, oavsett dag eller tid på dygnet.
– Vi jobbar ständigt med att öka vår tillgänglighet, förbättra vår service samt öka tryggheten i boendemiljön i våra områden. Vi är därför glada över vårt samarbete med CSG, som kan erbjuda helhetslösning i form av en trygghetspatrull där våra hyresgäster snabbt får professionell hjälp oavsett vad det gäller. Trygghetsvärdarna är en viktig komplettering av vår ordinarie förvaltning, säger Daniel S Mattsson, regionchef för Stockholm Norra på Victoriahem.